×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اولین خوشه‌های گندم برداشت شد

اولین خوشه‌های گندم برداشت شد، مجری طرح گندم از برنامه‌ریزی برای تولید ۱۴ _ ۱۳ میلیون تن گندم در کشور خبرداد که ۱۱_ ۱۰ میلیون تن آن در برنامه خرید تضمینی وزارت جهادکشاورزی قراردارد.

به گزارش اکوپرشین: سهراب سهرابی مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سطح زیر کشت ۶ میلیون هکتاری گندم در کشور، گفت: در سال جاری سطح زیر کشت گندم آبی ۲میلیون هکتار و گندم دیم ۴ میلیون هکتار برنامه ریزی شده که با توجه به شرایط ۱۳.۵ میلیون تن تولید گندم داشته باشیم و ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن خرید تضمینی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: همه ساله در اوایل فروردین ماه اولین برداشت در استان‌های گرم جنوب کشور از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و استان هرمزگان انجام می‌شود.

به گفته سهرابی؛ امروز به صورت نمادین اولین برداشت خوشه‌های طلایی گندم با حضور وزیر جهاد کشاورزی در استان هرمزگان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت گندم از فروردین ماه آغاز و تا شهریور ماه ادامه دارد، افزود: این بازه زمانی به دلیل کشت گندم در اقلیم‌های متفاوت است.

سهرابی ضمن تشریح مهترین اقدامات برنامه ریزی شده برای رسیدن به خودکفایی در گندم با همت و مشارکت کشاورزان، گفت: اصلاح بذر‌های گندم، مصرف متعادل کود‌های شیمیایی، طرح جهش تولید در دیم زارها، توزیع سموم، طرح کشاورزی قراردادی، توسعه کشت‌های مکانیزه، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، آموزش کشاورزان و مدیریت آفات از برنامه‌های ویژه وزارت جهادکشاورزی برای توسعه کشت گندم در کشور است.

سهرابی گفت: امسال قیمت خرید تضمینی گندم نان ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم ۱۸هزار تومان اعلام شده است؛ بیش از یکهزار و ۱۰۰ مرکز خرید تضمینی در کشور آماده تحویل گندم کشاورزان است.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل‌های خرید تضمینی گندم به استان‌ها ابلاغ شده است، افزود: ۲۱ هزار کمباین آماده برداشت گندم و غلات کشاورزان در کشور هستند و معاینات فنی آنان جهت خدمات رسانی به کشاورزان انجام شده است.

true
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false