×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
حضور پررنگ خاوازی در آذربایجان غربی

حضور پررنگ خاوازی در آذربایجان غربی، با حضور وزیر جهاد کشاورزی همزمان پروژه‌های بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی افتتاح و از ۱۸ دستاورد تحقیقاتی کشاورزی این استان رونمایی شد.

به گزارش اکوپرشین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های بخش کشاورزی آذربایجان غربی و رونمایی از ۱۸ رقم دستاورد تحقیقاتی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی به صورت ویدئو کنفرانس در سالن شهید عطایی استانداری در حال برگزاری است .

در این آیین همچنین از ۳ عنوان کتاب منتشر شده با عناوین ضایعات برخی محصولات کشاورزی ایران، نکات کلیدی در مدیریت تاکستان و زراعت دانه‌های روغنی نیز رونمایی شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص جزییات این طرح‌ها افزود: این طرح‌ها شامل مشارکت در معرفی ارقام آفتابگردان زرین و گلسا، ارقام جو آبی نوبهار و آذران، ارقام جو دیم آردا و ماهنشان، ارقام گندم آبی ثنا، حیران، سحر، فرین امین و تابان، رقم ذرت پایا، رقم چغندرقند کیمیا، ارقام نخود اروم ۱ و ۲، ارقام جدید انگور اسپوتا و ناظمیه است.

مجید رضایی با اشاره به اجرای طرح‌های ترویجی در این مرکز، عنوان کرد: در ۵ شهرستان ارومیه، تکاب، شاهین دژ، نقده و میاندوآب در ۲۵ سایت الگویی در سال زرای ۹۶- ۹۷ و در ۹ شهرستان ۲۰ سایت الگویی در شهرستانهای ارومیه، اشنویه، بوکان، تکاب و سلماس در سال زراعی ۹۷- ۹۸ طرح تحولی تروجی برای احیای دریاچه ارومیه با رویکرد مدیریت تلفیقی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری نیز طرح تحولی ترویجی برای احیای دریاچه ارومیه با رویکرد مدیریت تلفیقی در ۹ شهرستان و ۵۰ سایت الگویی در حال اجراست، اظهارکرد: انگور، سیب، ذرت، گندم، یونجه و چغندر قند به همراه کلزا، گوجه فرنگی، گردو، گل محمدی و گیاهان دارویی از مهمترین محصولات تحت پوشش سایت‌ها هستند.

رضایی میزان صرفه جویی در مصرف آب با اجرای طرح تحول ترویجی برای احیای دریاچه ارومیه را ۴۰ تا ۵۰ درصد عنوان و خاطرنشان کرد: این میزان صرفه جویی در فاز ۱ و ۲ در سیب درختی ۴۰، گندم ۴۸، چغندرقند ۴ و یونجه ۴ درصد است.

وی با تاکید بر این که با اجرای موفق این طرح و افزایش دانش فنی و تخصصی کشاورزان می‌توان به بهره‌برداری بهینه از امکانات موجود، بکارگیری توصیه‌های فنی و پایداری منابع آبی در منطقه دست یافت، ادامه داد: هدف اصلی از اجرای این طرح، توانمندسازی و مشارکت کشاورزان در مدیریت مصرف آب کشاورزی و به کارگیری شیوه‌های نوین در مدیریت مزرعه به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه است.

وی با تاکید بر هم افزایی و هم سویی بین بخش‌های مختلف اجرایی ادامه داد: تغییر نگرش و اصلاح رفتار در قالب زنجیره اقدامات، تعیین معیشت و اقتصاد خانوار، اصلاح نظام آبیاری و مدیریت منابع، چهار رویکرد مبنایی برای اجرای این طرح است.

در این مراسم به تعداد ۴ نفر از کشاورزان استان که سند تک برگی کاداستر اراضی صادر شده است، بدست وزیر جهاد کشاورزی اعطا می‌شود.

گفتنی است؛ امروز وزیر جهاد کشاورزی به همراه استاندار آذربایجان ‌غربی، رئیس جهاد کشاورزی استان و هیات همراه در مراسم اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج سردار سلیمانی در محل حسینیه اعظم ثارالله ارومیه نیز شرکت کردند.

رونمایی از پروژه‌های آذربایجان غربی

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false