×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
ضرروت رفع چالش‌های زنجیره تولید تا مصرف تولیدات باغبانی

ضرروت رفع چالش‌های زنجیره تولید تا مصرف تولیدات باغبانی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بر ضرورت رفع چالش‌های تولیدات باغبانی از زنجیره تولید تا مصرف در رویکرد طرح کلان کشور تاکید کرد.

به گزارش اکوپرشین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، دکتر بازرگان در گردهمایی سالانه موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور که به صورت وبیناری در روزهای ۱۳ و ۱۴ مرداد امسال به مدت دو روز برگزار شد، ضرورت نفوذ یافته‌های پژوهشی در علوم باغبانی را مورد تاکید قرار داد و ارتقای بهره وری در این حوزه را مرهون توجه به زنجیره آموزش ترویج و تحقیقات باغبانی دانست.

وی با اشاره به محدودیت‌های پس از برداشت در محصولات باغبانی، توجه به زنجیره تولید تا مصرف را در تبیین طرح‌های کلان تحقیقاتی در رویکرد جدید پژوهشی سازمان مهم برشمرد.

رئیس سازمان ضمن برشمردن چالش‌های حوزه تولیدات محصولات باغی از جمله سرمازدگی و بازاررسانی، رفع این چالش‌ها را در گرو تعریف آنها در قالب طرح کلان ممکن دانست و از موسسه تحقیقات علوم باغبانی خواست نسبت به چالش‌ها و تدوین طرح‌های کلان در مشارکت با سایر موسسه‌ها در موضوعات مشترک در موضوعات چند دیسیپلینی اقدام کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با تقویت رویکرد طرح کلان بهره‌وری دانش و اثربخش تحقیقات در بخش کشاورزی بیش از پیش ارتقا یابد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم بر امر پژوهش و تحقیق در دنیا تاکید کرد و گفت: فعالیت‌های انجام شده در موسسه تحقیقات علوم باغبانی و پژوهشکده‌های تابعه طی سال‌های اخیر شایسته قدردانی است.

مهندس برومندی سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات کشاورزی را راهگشای کاهش فاصله عمیق موجود بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دانست و افزود: کشور نیازمند استفاده از آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در جهت توسعه کشت و غلبه بر مشکلات ناشی از تغییر اقلیم است.

در افتتاحیه اولین روز این گردهمایی رییس موسسه تحقیقات علوم باغبانی نیز به بیان دستاورد‌ها و فعالیت‌های انجام شده در این موسسه پرداخت و چالش‌های عمده تحقیقات و تولید محصولات باغبانی در کشور را در سه بخش “مسئله تغییر اقلیم”، “عملکرد پایین” و همچنین “مسائل مرتبط با خروج ارز از کشور” تبیین کرد.

دکتر حاجیوند راهکار فائق آمدن بر مشکل پیچیده تغییر اقلیم را تنوع بخشی به ارقام دانست که دستاورد موسسه را در بخش تولید ارقام ۱۱ رقم و ۹ ژنوتیپ در محصولات مختلف و در راستای کاهش اثرات تنش‌های زنده‌ و غیرزنده معرفی ۷۰ ژنوتیپ مختلف، برشمرد.

وی به فعالیت‌های انجام شده در جهت افزایش کمی و کیفی محصولات باغبانی با رویکرد اشاعه‌ دستاورد‌های موسسه به باغداران از طریق ۱۸ مورد برنامه ترویجی در این زمینه و گسترش ارقام معرفی شده اشاره کرد.

این مسئول با بیان این که در فرآیند معرفی رقم، با “معرفی رقم تمام نمی‌شود!” و محققین نیاز است به موضات دیگری از قبیل تولید هسته‌های اولیه ارقام معرفی شده اهتمام بورزند، دستاورد در این عرصه تولید ۷۱ هسته اولیه از ارقام مختلف است.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم موسسه تحقیقات علوم باغبانی را آغاز پروژه سرشاخه کاری گردو در سال ۱۳۹۶ و گسترش این پروژه به محصولات دیگر از قبیل انگور، سیب، پسته، گیلاس و… در ابعاد وسیع و استان‌های مختلف کشور توسط پژوهشگران و همکاران موسسه دانست.

حاجیوند اقدام دیگری که در سال‌های گذشته توسط موسسه تحقیقات علوم باغبانی انجام شده را واگذاری انحصاری ارقام معرفی شده توسط این موسسه به بخش خصوصی برشمرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور تولید بذور هیبرید محصولات سبزی و صیفی با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و گلخانه‌های تحت پوشش این ستاد، توسعه نشاء پیوندی در گوجه‌فرنگی با همکاری آستان قدس رضوی، تدوین و ارائه الگوی کشت محصولات باغی با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری ری و بنیاد برکت، بررسی توجیه اقتصادی و الگوی پیشنهادی کشت و استفاده از ظرفیت سامانه شیرین سازی آب با پیشنهاد و سفارش شرکت‌های کشاورزی، استانداری استان هرمزگان و سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان از برجسته‌ترین فعالیت‌های انجام مشترک سایر بخش‌ها و مجموعه‌ها دانست.

وی به بیان فعالیت‌های موسسه در حوزه بین‌الملل، ارتباط با بخش خصوصی، معرفی و کارایی ارقام جدید بخصوص ژنوتیپ‌های بادام متحمل به سرما‌زدگی پرداخت.

حاجی‌وند رویکرد آتی موسسه را مشارکت در طرح‌های کلان، توسعه هسته‌های اولیه، عاری از ویروس و نهال سالم، گسترش تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی، افزایش فعالیت‌های ترویجی در پژوهشکده‌ها و مراکز، گرنت‌های بین‌المللی مطالعاتی و فرصت‌های مطالعاتی برای پژوهشگران، تعریف پروژه‌های همکاران با در نظر گرفتن اولویت‌های کلی موسسه، گسترش همکاری با بخش خصوصی و توسعه انتقال ارقام جدید معرفی شده به این بخش، برشمرد.

معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان تحقیقات، با تبیین موضوع حقوق اعضای هیات علمی توضیحاتی درباره اقدام‌های انجام شده در رایزنی با وزارت علوم، مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه بیان داشت.

دکتر محمودی از رفع محدودیت‌های قانونی همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و توضیحاتی پیرامون چگونگی تامین اعتبار برای اجرایی شدن این قانون در سازمان تات ارائه داد.

وی با اشاره به معماری ساختاری جدید سازمان توضیحاتی پیرامون ساختار اولیه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در ابتدای سال ۷۹ و تغییرات آن دردهه ۸۰ بیان داشت. وی ساماندهی ساختار گسترده سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی را همگام با تغییرات روز دنیا در نظام تحقیقات امری ضروری دانست و هدف از معماری جدید را چابک‌سازی و پویایی بیشتر نام برد.

معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان با اشاره به اقدام های کارشناسی انجام شده در این راستا توضیحاتی درباره معماری جدید سازمان را در دو بخش ساختاری و محتوایی ارائه داد.

محمودی ارتباط بین تحقیقات و اقلیم هر منطقه را از دیگر اهداف بازنگری در ساختار قدیمی سازمان ذکر کرد و از منطقه بندی تحقیقات در معماری جدید سازمان خبر داد.وی ابراز امیدواری کرد با اجرای رویکرد طرح های کلان در تحقیقات کشاورزی همگام با استقرار ساختار جدید سازمان مرتفع شدن چالش های بخش کشاورزی همگام با یکدیگر پیش رود.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات نیز در این نشست به بیان و تشریح رویکردهای نوین سازمان در حوزه پژوهش و فناوری پرداخت و با تبیین نقشه راه سازمان برای اجرای پروژه های تحقیقاتی و تشریح فرآیند و سازمان کار طراحی شده (دستورالعمل، کمیسیون هماهنگی و…) و همچنین نحوه تعامل مجریان طرح کلان با روسای موسسات/ پژوهشگاه/ پژوهشکده‌ها و محققین، بر چگونگی حرکت و انسجام‌بخشی بین تحقیق، آموزش و ترویج اذعان کرد.

دکتر ارژنگ جوادی دانش و تکنولوژی را از محورهای اساسی برون‌رفت از چالش امنیت غذایی دانست و افزود: برای ایجاد امنیت غذایی پایدار باید به دانش و تکنولوژی در کنار منابع پایه، سرمایه و نیروی انسانی توجه ویژه‌ای شود و بر توسعه مبتنی بر دانایی که در دو دهه اخیر به آن توجه می‌شود، تاکید کرد.

وی با تشریح روند رشد دانش، تاثیر فناوری‌ها در روند رشد دانش، ارکان بهره‌وری و رویکردهای نوین در پژوهش و فناوری، مراحل تدوین دستورالعمل جدید سازمان در خصوص طرح های پژوهشی را بیان و به ویژگی‌های آن اشاره کرد.

این مسئول در ادامه نظام کلی برنامه‌های راهبردی، طرح‌های کلان کشوری و چگونگی تصویب پروژه‌های تحقیقاتی در راستای برنامه‌های راهبردی و در زیرمجموعه طرح‌های کلان کشوری در کمسیون هماهنگی تحقیقات سازمان را به طور مفصل برای حاضرین عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات در این نشست با اذعان به این که حوزه باغبانی یکی از حوزه‌های علمی و فناوری بسیار اثربخش در حیطه کشاورزی است و می‌تواند در آینده اثربخشی بیشتری را نیز داشته باشد به چشم‌انداز کشاورزی تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد و به موضوعاتی که باید در مبحث فناوری ایجاد شود، پرداخت.

دکتر صالحی جوزانی با بیان تغییرات به وجود آمده تا سال ۲۰۵۰ در حوزه‌های مختلف اطمینان داد که شغل‌هایی در حال حاضر داریم که تا سال ۲۰۵۰ وجود نخواهد داشت و مطمئنا این امر به بخش کشاورزی نیز تعمیم می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در یک دهه گذشته بالغ بر ۶۵۰ دانش و فن آوری قابل تجاری‌سازی داشته و از این تعداد حدود ۷۵ مورد مربوط به حوزه باغبانی بوده است به فعالیت‌های سال گذشته سازمان در این حوزه پرداخت و بیان کرد که در سال ۹۹ سازمان ۶۳ فنآوری قابل تجاری سازی را در کنار ۹۰ قرارداد انتقال فناوری را به سرانجام رسانده که موجب رشد ۲۰۰درصدی نسبت به سال ۹۸ شده است.

سخنران دیگر این گردهمایی دکتر موسوی معاونت پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم باغبانی مهمترین اقدامات، برنامه‌ها و راهبردهای معاونت برنامه‌ریزی و پشتیبانی موسسه علوم باغبانی را برشمرد.

دکتر پناهی معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های موسسه تحقیقات علوم باغبانی به ارائه گزارشی از اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های پژوهشی، چشم انداز، ماموریت و برنامه‌های محوری موسسه پرداخت . وی هم چنین گزارشی از اقدامات فناورانه و دانش بنیان و جلسات مربوط به تدوین فعالیت‌های بهره وری آب در محصولات مختلف باغبانی، یافته‌های شاخص قابل ترویج، برنامه‌های مشترک اجرا شده با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، فعالیت‌های آموزشی-ترویجی، آمار نشریات ترویجی، اپلیکیشن‌ها، شبکه‌های دانش کشاورزی، طرح یاوران تولید، و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی ارائه داد.

در پایان روز اول این گردهمایی مراسم یادبود مجازی به همت موسسه تحقیقات علوم باغبانی جهت تقدیر و تجلیل از زنده یاد” مهندس یونس ابراهیمی ” پدر مرکبات کشور با سخنرانی دکتر اسدی و دکتر حاجی‌وند و پخش کلیپ یادواره ایشان برگزار شد.

لازم به ذکر است که روز دوم گردهمایی سالانه موسسه تحقیقات علوم باغبانی به برگزاری نشست‌های تخصصی اختصاص یافت که به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت غیر حضوری و مجازی انجام شد.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false